SKŁADNIKI (2 duże szklanki):
- 1 banan
- 1 jabłko
- 1 pomarańcza
- 2 gałązki selera naciowego
- 2 plasterki cytryny
- 0,5 cm korzenia imbiru
- Woda
WYKONANIE:
Owoce umyć, osączyć z wody. Banana i pomarańcze, obrać i pokroić na małe kawałki. Z pomarańczy usunąć pestki. Pokroić jabłko (usunąć gniazda nasienne). Z łodyg selera obrać liście, pokroić na małe kawałki. Obrać imbir i ukroić 2 plasterki cytryny bez skórki. Wszystkie składniki wrzucić do blendera, wlać wodę i zmiksować. Przelać do szklanek.
Koktajl można przygotować z samych owoców. Seler naciowy należy zastąpić dodatkowym jabłkiem, bananem lub innym owocem, który lubimy. Można również wykorzystać owoc w postaci mrożonki – na przykład truskawki czy maliny.
WARTOŚCI ZDROWOTNE I ODŻYWCZE PODSTAWOWYCH SKŁADNIKÓW
BANAN
Nie wszyscy wiedzą, że te pyszne owoce mają również ogromne właściwości lecznicze. Banany są bogate w witaminy C i B6. Zawierają również dużą dawkę potasu, który krążąc w naczyniach usuwa z organizmu zbędną ilość sodu. Pierwiastek ten działa również jako naturalny środek moczopędny, stymuluje nerki do pracy, a tym samym do wydalania z organizmu toksyn.
Ze względu na duże ilości błonnika, banany są skuteczne w usuwaniu zaparć, zmniejszaniu częstości występowania biegunek, w regulacji wydzielania kwasu żołądkowego oraz dotkliwości zgagi i wrzodów.
Banany zawierają dużo węglowodanów i prebiotyków, których ludzki układ pokarmowy nie może strawić. Prebiotyki te ulegają fermentacji w jelicie grubym, stymulując tym samym rozwój przydatnych dla ludzkiego organizmu bakterii probiotycznych. Spełniają one ważną rolę – zmniejszają poziom pH w jelitach, co zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego.
Owoce te zawierają bowiem ogromną ilość składników odżywczych oraz zdrową mieszankę naturalnych cukrów i przeciwutleniaczy. Ponadto, banany pomagają w likwidacji bolesnych skurczy mięśni, więc dobrze jest jeść je podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.
POMARAŃCZE
Pomarańcza to nie tylko smaczny owoc. Roślina ta posiada również właściwości lecznicze. Owoce pomarańczy stanowią bogate źródło witamin. Znajdziemy w nich witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E.
Pomarańcze, dzięki dużej zawartości potasu, mogą wspomagać regulację ciśnienia krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i redukcję nadmiaru sodu. Ponadto zawartość błonnika, witaminy C i choliny w pomarańczach wspiera zdrowie serca.
Jako doskonałe źródło silnej przeciwutleniającej witaminy C, pomarańcze mogą również pomóc w zwalczaniu powstawania wolnych rodników, o których wiadomo, że powodują raka.
Witamina C odgrywa istotną rolę w tworzeniu kolagenu, a więc poprawia wygląd skóry i wspomaga jej regenerację.
Poza tym pomarańcze są dobrym źródłem:
- beta-karotenu,
- kwasu foliowego,
- kwasu pantotenowego,
- minerałów (wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, cynku),
- olejków eterycznych.
Nie tylko owoc pomarańczy jest cenny. W medycynie ludowej i aromaterapii wykorzystywane są także skórki, liście, kwiaty i nasiona pomarańczy. Pozyskiwane z nich olejki stosuje się w leczeniu stresu, depresji, napięć nerwowych, menopauzy i bezsenności.
JABŁKA
Jabłka to bomba witaminowa! Jakie zatem witaminy zawiera jabłko?
Witamina C – pozytywnie wpływa na układ odpornościowy,
Witamina E – spowalnia procesy starzenia się,
Witamina K – poprawia krzepliwość,
Witaminy z grupy B (kwas foliowy, tiamina) – poprawa pracy serca i układu krążenia,
Beta- karoten – poprawia stan skóry.
Jabłka cenione są za swoje właściwości lecznicze również przez zawarte w nich pektyny, czyli rozpuszczalny w wodzie błonnik. Najobficiej ulokowane są w ściankach komórek i przy gniazdach nasiennych owoców. Błonnik sprawia, że owoce te zmniejszają wchłanianie cholesterolu. Dzięki temu mogą chronić nasz organizm przed miażdżycą, a nawet zawałem. Jedzenie jabłek działa oczyszczająco i reguluje pracę jelit.
SELER NACIOWY
Badania naukowe dowiodły, że w selerze naciowym jest aż 86 różnych substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka.
Warzywo to zawiera mnóstwo witamin i minerałów. W łodygach i liściach selera naciowego występuje witamina A, 6 witamin z grupy B , witamina C, D, E i K, a także składniki mineralne – seler ma najwięcej fosforu wśród warzyw korzeniowych, dużo magnezu, potasu, sodu i wapnia, a także cynk, jod, mangan, miedź i żelazo.
Seler naciowy jest doskonałym lekarstwem. Lista korzyści z regularnego jedzenia selera jest długa, najważniejsze to:
- Pomaga obniżyć wysoki poziom cholesterolu, leczy wysokie ciśnienie krwi,
- Likwiduje stany zapalne, pomaga zapobiegać zakażeniom dróg moczowych,
- Ma właściwości antybakteryjne, które pomagają zwalczać infekcje,
- Zapobiega wrzodom, chroni wątrobę,
- Wspomaga trawienie, pomaga w odchudzaniu,
- Hamuje rozrastanie się komórek nowotworowych.