SKŁADNIKI ( 4 szklanki):

  • 5 gałązek selera naciowego (bez liści )
  • 15 cm świeżego ogórka
  • 2 garści szpinaku
  • 1 garść jarmużu
  • 1 awokado
  • Woda

WYKONANIE:

Warzywa umyć, osączyć z wody. Łodygi selera obrać z liści, pokroić na małe kawałki i wrzucić do blendera. Awokado przekroić na pól, usunąć pestkę i łyżką wyjąć miąższ z każdej połówki. Pokroić go na grubą kostkę i dodać do selera naciowego. Z liści jarmużu wyciąć twarde środki, pokroić na drobne kawałki.

Jarmuż i szpinak dodać do blendera. Na koniec dodać ogórek pokrojony w grubą kostkę. Wlać wodę i zmiksować.

Przelać do szklanek.

Pić minimum 1 dużą szklankę dziennie.

Dobrze jest przygotować większą porcję i przechować w lodówce na kolejne dni.

Do koktajlu można dodać inne zielone warzywa czy zioła – pietruszkę, liście buraków, rukolę czy liście sałaty oraz przyprawy według własnych preferencji: sól, pieprz, ostre papryczki czy imbir.

WARTOŚCI ZDROWOTNE I ODŻYWCZE PODSTAWOWYCH SKŁADNIKÓW

AWOKADO

Awokado jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9 oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są podstawowym składnikiem błon komórkowych i doskonałym źródłem energii. Odpowiadają za prawidłowy rozwój komórek nerwowych oraz skutecznie hamują rozwój zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Chronią zatem przed chorobami układu krążenia takimi jak: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na prewencję lub odwracalność insulinooporności, która jest przyczyną rozwoju cukrzycy typu

Owoc awokado jest źródłem naturalnych antyoksydantów. Zaliczamy do nich zawartą w owocu witaminę A, C oraz E oraz składniki mineralne takie jak: mangan, miedź, selen oraz cynk. Związki, które utleniając się, chronią składniki komórek przed wolnymi rodnikami. Spożywanie ich jest zalecane we wdrażaniu prewencji nowotworowej. Antyoksydanty hamują również proces starzenia się organizmu.

Obecny w awokado Skwalen w organizmie człowieka odpowiada za hamowanie procesu utleniania lipidów oraz regenerację witaminy E, przyczynia się do zahamowania chorób układu krążenia.

Kwas foliowy natomiast wspiera prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego.

Awokado to doskonałe źródło witamin z grupy B: tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5), pirodyksyna (B6) i biotyna (B7), posiadają szerokie spektrum działania. Odpowiedzialne są za wytwarzanie energii i prawidłowe

Witaminy B3, B5 i B6 biorą udział w syntezie kolagenu i odpowiadają za wygląd oraz stan skóry. Dzięki nim skóra szybciej się regeneruje, jest odpowiednio nawilżona i elastyczna.

Witamina K  zawarta w miąższu awokado pozytywnie wpływa na proces krzepliwości krwi oraz wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Awokado jest bogatym źródłem steroli roślinnych, które zmniejszają wchłanianie cholesterolu w układzie pokarmowym i powodują większe jego wydalanie.

Zawarta w owocu luteina i zeaksantyna to naturalne barwniki, karotenoidy, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania narządów wzroku.

SELER NACIOWY

Badania naukowe dowiodły, że w selerze naciowym jest aż 86 różnych substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka.

Warzywo to zawiera mnóstwo witamin i  minerałów. W łodygach i liściach selera naciowego występuje witamina A, 6 witamin z grupy B , witamina CD, E i K, a także składniki mineralne – seler ma najwięcej fosforu wśród warzyw korzeniowych, dużo magnezupotasusodu i wapnia, a także cynk, jod, mangan, miedź i żelazo.

Seler naciowy jest doskonałym lekarstwem. Lista korzyści z regularnego jedzenia selera jest długa, najważniejsze to:

  • Pomaga obniżyć wysoki poziom cholesterolu, leczy wysokie ciśnienie krwi
  • Likwiduje stany zapalne, pomaga zapobiegać zakażeniom dróg   moczowych
  • Ma właściwości antybakteryjne, które pomagają zwalczać infekcje
  • Zapobiega wrzodom, chroni wątrobę
  • Wspomaga trawienie, pomaga w odchudzaniu
  • Hamuje rozrastanie się komórek nowotworowych.

SZPINAK

Szpinak ceniony jest przede wszystkim za zawartość przeciwutleniaczy (Witaminy A, E i C, beta-karoten i luteiny), które neutralizują wolne rodniki, hamują proces starzenia, poprawiają wzrok i wygląd włosów, skóry oraz paznokci, przeciwdziałają chorobom układu krążenia i nowotworowym.

Szpinak zawiera witaminę K – poprawiającą krzepliwość krwi i stan układu kostnego oraz witaminy z grupy B, które obniżają cholesterol, uczestniczą w spalaniu węglowodanów i poprawiają metabolizm.

Szpinak bogaty jest również w ważne pierwiastki:

  • Magnez: wpływa na pozytywnie na układ nerwowy, łagodząc objawy stresu, kojąc bóle i zapobiegając zawrotom głowy.
  • Potas: reguluje pracę serca i ciśnienie krwi oraz gospodarkę wodną organizmu
  • Żelazo: ważne w produkcji czerwonych krwinek i transporcie tlenu do organizmu.

OGÓREK ZIELONY

Ogórki cenimy przede wszystkim za orzeźwiający, delikatny smak.

Zawierają aż 98% wody, są więc bezcenne dla nawadniania organizmu. Ogórki nie są zbyt bogate w witaminy – zawierają trochę potasu i magnezu, które pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi.

Siła ogórków tkwi w zawartości błonnika, który reguluje pracę układu pokarmowego oraz w antynowotworowych kukurbitacynach. Ogórki działają moczopędnie, usuwają nadmiar toksyn i odkwaszają organizm.

JARMUŻ

Jarmuż dostarcza organizmowi sporych ilości błonnika, witaminy A, B1, B2, C, E, K i składniki mineralne (wapnia, żelaza, potasu, magnezu, manganu).

Poza tym jarmuż zwiera karotenoidy (beta karoten, luteinę, zeaksantynę) – przeciwutleniacze, które również hamują szkodliwe procesy oksydacyjne, a co za tym idzie – mogą zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych i spowalniają procesy starzenia.

Jarmuż to warzywo doskonałe dla osób, które dbają o linię, ponieważ ma bardzo mało kalorii.

Czy wiesz, że jarmuż:

  • ma więcej witaminy C niżpomarańcza ?
  • ma więcej witaminy A niż jakiekolwiek zielone warzywa?
  • to znakomite źródło witaminy K?
  • jest doskonałym źródłem kwasu alfa-linolowego (ALA). To rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zmniejsza też ryzyko cukrzycy typu 2 i wpływa na prawidłową pracę serca?
  • ma więcej wapnia niż mleko?