Wszyscy potrzebujemy wody.

Woda niesie potrzebne składniki odżywcze i tlen dla całego organizmu. Pomaga utrzymać  integralność strukturalną komórek i reguluje temperaturę ciała. Bez wody nie będą działać podstawowe procesy: trawienie, absorbcja składników odżywczych z pożywienia czy oczyszczanie organizmu. To woda chroni nasze tkanki i rdzeń kręgowy. Pomaga smarować i amortyzować stawy, żebyś był sprawny i mógł cieszyć się aktywnością fizyczną.  Nie masz więc wyjścia, musisz zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Pamiętaj, że woda, którą w tej chwili wypijasz, nie może być od razu wykorzystana przez nasze ciało. Musi najpierw się z nim zintegrować. Dlatego, kiedy ludzie się odwadniają, potrzeba sporo czasu, żeby wyzdrowieć. Kiedy jesteś odwodniony, jest już za późno.

Dlaczego więc tak często doprowadzamy się do odwodnienia i jakie są tego skutki?

We współczesnym świecie większość ludzi jest stale odwodniona. Dzieje się tak, ponieważ historycznie, dla człowieka jedzenie było głównym źródłem wody. Wędrując, nie mieliśmy ciągłego dostępu do wody, a nie mieliśmy butelek, które mogliśmy napełnić na zapas. Nasze ciało miało jednak ciągły dostęp do wody, dlatego, że większość naszej diety stanowiły bogate w wodę rośliny, z których  w naszym organizmie  powoli uwalniała się woda. Teraz żywność, oprócz składników odżywczych zawiera wiele różnych dodatków i ulepszaczy smaku. Nie ma w niej już tyle wody. Nie pijemy również wystarczająco dużo wody, aby uzupełnić nasze zapotrzebowanie. Dlatego, w większości przypadków współczesna dieta kończy się odwodnieniem.

Po czym poznać, czy odwodnienie dotyczy również Ciebie? Kiedy jesteś odwodniony, masz bóle głowy i czujesz się ospały. Jesteś powolny i zmęczony,  a twoje myśli są mgliste. Masz wrażenie, że nie masz ochoty na nic do picia.

Nie możesz doprowadzać do takiej sytuacji, musisz pić wodę zapobiegawczo. Nasze komórki tłuszczowe stale muszą przechowywać zapas wody, żeby we właściwym momencie uwalniać ją do ciała.

Ile wody pić i kiedy?

Zapotrzebowanie człowieka na wodę wynosi sześć do ośmiu szklanek dzienne. Jeśli jesteś większą osobą wybierz większe szklanki. Ważne, żeby wodę pić regularnie  w ciągu całego dnia. Taka dawka może okazać się jednak niewystarczająca.

  • Jeśli wybierasz się na wspinaczkę wysokogórską lub zamierzasz uprawiać jakiś sport ekstremalny
  • Jeśli planujesz podróż samolotem,  gdzie powietrze jest bardzo suche
  • Lub jeśli pracujesz w klimatyzowanej przestrzeni

każda z tych sytuacji będzie wymagała od Twojego organizmu  dużo więcej wody. Do takich wydarzeń musimy się przygotować i znacznie zwiększyć spożycie wody przez kilka dni wcześniej większej.

Postaw na wodę!

Woda to życie. W momencie poczęcia – aż 99 procent zarodka człowieka to woda. W miarę rozwoju jej poziom spada. W organizmie dorosłego człowieka 70 procent to woda. Spadek poziomu wody poniżej 50 procent prowadzi do śmierci. Prawidłowy poziom wody w organizmie  jest jednym z najbardziej podstawowych aspektów zdrowia. W rzeczywistości jedyną rzeczą naprawdę ważniejszą dla Twojego organizmu niż woda jest powietrze. Bez powietrza możemy przeżyć tylko minuty. Możesz żyć tygodnie bez jedzenia. Bez wody damy radę przeżyć kilka dni.

Dlatego woda jest dla ciebie najważniejsza!