Czujemy się komfortowo z tym, co znane i stajemy się zdezorientowani i sfrustrowani przez ciągłą nieprzewidywalność i masę niewiadomych w otaczającym nas świecie. Niestety, świat, w którym żyjemy, stał się przytłaczający. Często więc, kiedy zmagamy się problemami, szukamy szczęśliwych wspomnień z czasów, kiedy wszystko było bezpieczne, przewidywalne i szczęśliwe. Dlatego prawie każdy z nas ma swój obiekt komfortu. Dla jednych jest to zachowany z czasów dzieciństwa pluszowy miś albo miękki koc, którym mogą się otulić. Dla innych kojący zapach olejku eterycznego, ukochana książka czy amulet. Ale dla wielu ludzi, rzeczą, do której zwracają się w czasach stresu, niepokoju czy smutku, jest jedzenie.

Kiedy zaczynamy jeść pod wpływem emocji?

Istnieje wiele okoliczności, które popychają nas do emocjonalnego jedzenia, ale zazwyczaj podstawowym czynnikiem jest stres. Być może rozpoznajesz niektóre sytuacje:

  • Miałeś trudny, stresujący dzień i chcesz siebie w jakiś sposób wynagrodzić,
  • Chcesz uciec przed nudą lub zadaniem, którego nie chcesz wykonać,
  • Chcesz być taki, jak inni,
  • Jesteś przemęczony,
  • Czujesz się samotny,
  • Masz ciągłe poczucie lęku i szukasz ukojenia,
  • Masz zakodowane z czasów dzieciństwa przeświadczenie, że najedzenie się wywołuje uczucie błogości i to jest ten spokój, którego potrzebujesz.

We współczesnym świecie jedzenie pod wpływem emocji – nazywane również kompulsywnym – staje się powszechne. Aż 38 procent dorosłych osób ankietowanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne przyznało, że co najmniej raz w miesiącu przejada się z powodu stresu. Prawie połowa z nich potwierdziła, że takie zachowania zdarzają się im co najmniej raz w tygodniu. Z roku na rok liczby te rosną. Podobnie jak narkotyki czy alkohol, jedzenie staje się uzależnieniem i jest szkodliwe.  Szczególnie, kiedy jemy zbyt dużo lub odżywiamy się niezdrową żywnością i wywołujemy w naszym ciele choroby.

Jak sobie z tym radzić? Jakie są sposoby na uniknięcie emocjonalnego jedzenia?

Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym możesz mieć pewność, że twoje emocje nie przerodzą się w szkody zdrowotne w dłuższej perspektywie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzić dlaczego chcesz jeść. Zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście jesteś teraz głodny, czy też jesz z innego powodu. Jeśli z innego powodu, zastanów się co to jest. Jesteś smutny? Samotny? Zły? Zdenerwowany? To może być ta emocja, która jest naprawdę głodna, a nie twój żołądek.

Po drugie, spróbuj wyeliminować pokusę, albo fizycznie odciągając siebie od jedzenia, albo usuwając jedzenie z zasięgu ręki. Na przykład, jeśli wiesz, że kiedy jesteś smutny, masz tendencję do objadania się lodami, ogranicz ilość lodów w zamrażarce. Nie znaczy to, że musisz przestać kupować lody. Zacznij od kupowania ich rzadziej lub kupuj mniejsze ilości, żeby w sytuacji stresowej nie mieć dużych zapasów.

Po trzecie, zajmij się czymś innym.

  • Zacznij zapisywać swoje myśli lub wybierz się na spacer.
  • Poświęć 10-15 minut na jogę lub medytację.
  • Zadzwoń lub napisz do przyjaciela.

Rób wszystko, co odciągnie cię od twojego obiektu komfortu, jedzenia. Te proste metody mogą nam bardzo pomóc, chociaż w wielu przypadkach nie będą wystarczające.

W programie WILDFIT 90 Days Challenge poświęcamy bardzo dużo czasu na zbudowanie solidnych fundamentów do zmiany stylu życia. Uświadomienie sobie swojego związku ze smakowitymi potrawami, które są wspomnieniem szczęśliwych chwil z naszego życia ma kluczowe znaczenie w procesie zmian. Musisz jednak wiedzieć, że to nie tylko pamięć zmysłowa „dobrego samopoczucia ” pozostawia odcisk – to również reakcja chemiczna.

Opioidy to rodzina substancji chemicznych o działaniu podobnym do morfiny. Takie substancje występują również naturalnie w naszym mózgu i po spożyciu pewnych pokarmów wywołują reakcje przyjemności i euforii. Produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru (takie jak lody, lukier, ciastka, pizza czy frytki) zmieniają poziom receptorów opioidowych w obszarze mózgu. Dlatego, kiedy zauważymy, że nie czujemy się dobrze, świadomie lub nieświadomie wykorzystujemy najprostszy sposób zmiany tego stanu i sięgamy po produkty, których wolelibyśmy unikać.

WILDFIT uczy jak przerwać ten proces.

Warto spróbować i zapanować nad jedzeniem pod wpływem emocji!