Zdrowa dieta dla Twojej skóry

Skóra jest największym organem naszego ciała. W naszym organizmie pełni wiele pożytecznych funkcji. Przede wszystkim ochrania narządy wewnętrzne przed wpływami środowiska zewnętrznego i utrzymuje równowagę między ustrojem a otoczeniem. Chroni również nasz organizm przed urazami mechanicznymi i chemicznymi, a także szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skóra ma olbrzymi wpływ na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. Jest wiele ważnych powodów, żeby zadbać o to, by była w jak najlepszej kondycji. Nasza skóra narażona jest na różnego rodzaju niebezpieczeństwa przez cały rok.

Wiosną i latem istnieje ryzyko poparzenia skóry przez niewłaściwe korzystanie z kąpieli słonecznych. Często na nasze wyjazdy wakacyjne wybieramy kraje południowe. Nasza skóra niestety nie jest przygotowana na długotrwałe działanie promieni słonecznych z tych szerokości geograficznych. Preparaty, których używamy do zabezpieczenia nie zawsze są dobrej jakości. Często zawierają dużo niekorzystnych dla naszej skóry składników. Dlatego nasz urlop często kończy się poparzeniami i wysuszeniem skóry.

Zima to również zagrożenie dla naszej skóry. Mróz i wiatr mogą uszkodzić płaszcz wodno-lipidowy naskórka, który zabezpiecza nas przed wirusami, bakteriami i grzybami. Ogrzewanie pomieszczeń powoduje spadek wilgotności powietrza. W takich warunkach nasza skóra odparowuje wodę i staje się sucha.

W sezonie grzewczym jakość powietrza na zewnątrz bywa naprawdę zatrważająca. Smog, w którym znajdują się cząsteczki tlenku węgla, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu oraz pyły może uszkodzić hydrolipidową barierę naskórka i przeniknąć do głębszych warstw. W rezultacie, zniszczeniu ulegają elastyna, kolagen i kwas hialuronowy, które są tak przydatne w utrzymaniu dobrej kondycji naszej skóry.

Nasza skóra cały czas potrzebuje wsparcia. Musimy ją chronić i regularnie dostarczać jej to, czego potrzebuje czyli: witaminy, karetenoidy, minerały, kwasy tłuszczowe.

Witamina A opóźnia procesy starzenia skóry, pobudza ją do wytwarzania kolagenu i elastyny oraz wzmacnia funkcje ochronne naskórka, dzięki czemu utrata wody przez skórę jest wolniejsza.

Witamina C poprzez stymulowanie syntezy kolagenu wpływa na prawidłowy stan skóry i poprawę jej elastyczności, działa również jako silny przeciwutleniacz.

Witamina E chroni kolagen przed zniszczeniem i korzystnie wpływa na elastyczność skóry. Pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry i zapobiega jej wysuszeniu.

Witaminy z grupy B, takie jak niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5) i biotyna (B8), zapobiegają stanom zapalnym skóry oraz łagodzą istniejące uszkodzenia

Witamina D odgrywa integralną rolę w funkcji bariery skórnej i rozwoju komórek skóry, a także w utrzymaniu układu odpornościowego skóry, który broni nas przed szkodliwymi patogenami

Karotenoidy to natomiast silne antyoksydanty, które łagodzą stres oksydacyjny i chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), dwa niezbędne kwasy tłuszczowe mają silne właściwości przeciwzapalne i lecznicze. Kwasy tłuszczowe poprawiają nawilżenie skóry, redukują utratę wody i łagodzą swędzenie skóry związane z suchością. Natomiast niedobory składników mineralnych takich jak cynk czy wapń w diecie powodują, że skóra staje się sucha. Prawidłowy poziom minerałów poprawia wygląd i elastyczność skóry, hamuje powstawanie wolnych rodników, pomaga w regeneracji naskórka i gojeniu się ran.

Wiemy już czego nasza skóra potrzebuje i powstaje pytanie jak najlepiej jej to wszystko zapewnić. Jakie ”tabletki na skórę” są optymalne. Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jest udać się do apteki z listą i kupić wszystko czego potrzebujemy.

Pozostaje jednak pytanie czy to, co kupiliśmy jest dla nas dobre, ile tabletek zażywać i przez jaki okres, a może cały czas? Wiele mówi się o przedawkowaniu witamin lub tym, że nie wszystkie są przyswajalne.

Ja proponuję bezpieczne rozwiązanie. Zamiast tabletek dostarczmy to, czego nasza skóra potrzebuje w naszej diecie, w tym co na co dzień jemy.

A więc:

  • Wiemy, że warzywa i owoce to pokłady witamin. Praktycznie każde warzywo czy każdy owoc zawiera witaminy, jedne mniej inne więcej. Kiedy wiemy, które z nich są najlepszym źródłem możemy skomponować dla siebie sałatki czy koktajle dla naszej skóry.
  • Witamina A i E występuje również w mięsie, rybach czy olejach. Z tych składników można przyrządzić doskonałe dania obiadowe czy dodać do sałatek.
  • W podobnych produktach szukamy potrzebnych minerałów.
  • Żeby zapewnić naszej skórze potrzebne kwasy tłuszczowe warto wprowadzić do diety produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6 czyli tłuste ryby, owoce morza, orzechy, siemię lniane i oleje roślinne

Na naszej liście do tej pory nie znalazła się jedna, być może najważniejsza pozycja dla naszej skóry – WODA. U dorosłego człowieka ponad 70% skóry stanowi woda. Należy bardzo pilnować utrzymania tego poziomu i dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. 6- 8 szklanek wody dziennie to norma, której należy przestrzegać. Jeśli jednak planujemy intensywne ćwiczenia, podróż samolotem czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach postarajmy się wcześniej zwiększyć ilość wody. Nie dopuścimy wtedy do odwodnienia organizmu w czasie zwiększonego zapotrzebowania na wodę.  

Jeszcze jedna uwaga – słońce jest dobre dla naszej skóry i kluczowe do wytwarzania witaminy D. Musimy tylko uważać, żeby nie dopuścić do poparzeń.

Przygotowałam ściągawkę, która pomoże skomponować menu uwzględniające potrzeby naszej skóry. Znajdziecie tam informacje w jakich produktach szukać potrzebnych witamin czy minerałów. Mam nadzieję, że to wzbogaci Waszą dietę i nauczycie się jak tym co jesz możesz wspierać zdrowie swojego ciała,

Zrób wszystko, żeby czuć się dobrze w swojej skórze!