Okres Świąt Bożego Narodzenia obfituje w różnego rodzaju tradycje.

Dekorujemy dom zielonymi gałązkami i ubieramy choinkę – symbol rajskiego drzewa, na którym często wieszamy jabłka.

Stół wigilijny nakrywamy białym obrusem – symbolem białych szatek, pod który wkładamy sianko – symbol skromności i ubóstwa, w jakim urodził się Jezus.

Na znak solidarności z ludźmi przeżywającymi święta samotnie zostawiamy puste miejsce przy stole. Wyrażamy tym swoją gotowość przyjęcia niespodziewanego gościa.

Dzień wigilii to czas przebaczania i pojednania. Kolacja wigilijna zaczyna się od złożenia życzeń i połamania się opłatkiem, który symbolizuje dostatek chleba w przyszłym roku oraz wybaczenie i puszczenie w niepamięć wszystkich urazów.

Na wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 tradycyjnych potraw wigilijnych – symbol 12 miesięcy i 12 apostołów.

Poszczególnym potrawom przypisano określone znaczenie, na przykład:

  • smażony karp lub inna ryba to symbol Jezusa Chrystusa,
  • mak i ziarna zbóż w kutii są symbolem urodzaju i płodności,
  • kompot z suszu zapewni oczyszczanie i obfitość,
  • czerwony barszczyk poprawi urodę i zagwarantuje długowieczność,
  • a kapusta z grochem i grzybami zapewni zdrowie i dostatek.

Lista polskich tradycji świątecznych – ich znaczeń i symboliki jest długa i trudno jest nawet wszystko wymienić. Do tego dochodzą jeszcze zwyczaje z poszczególnych regionów i różne tradycje rodzinne.

Symbolika i znaczenie określonych potraw to szerszy temat. Wielkanocne baby czy mazurki, pączki i faworki na tłusty czwartek czy urodzinowy tort to obowiązkowe pozycje w naszym menu na dany dzień.

Producenci żywności, poprzez sugestywne reklamy próbują stworzyć nowe tradycje i przypisać swoim produktom istotne znaczenie. Często łapiemy się tym, że praktycznie nie możemy świętować bez Coca Coli czy majonezu Winiary, a czekoladki Ferrero Roche to najlepszy dowód miłości na Walentynki.

Okres świąteczny to dobry czas do refleksji jaką rolę w naszym życiu odgrywają tradycje, jakie znaczenie i symbolikę im przypisujemy. Warto zastanowić się jak to, za czym podążamy nam służy. Na pewno dla wielu tradycji znajdziemy pozytywne uzasadnienie.

Mam nadzieję, że pojawi się również lista tych tradycji, z których powinniśmy zrezygnować i że znajdą się na niej potrawy czy produkty, które nie są zdrowe.

Jeśli uświadomimy sobie, że znaczenie jakie nadajemy niezdrowej żywności jest usprawiedliwieniem przed samym sobą, dlaczego sięgamy po coś, co nam szkodzi, zaczniemy poszukiwać zdrowych zamienników i tworzyć zdrową tradycję.

Warto, by tradycje, które kultywujemy i zasady, które stosujemy w dokonywaniu naszych wyborów żywieniowych nam służyły!