Przemysł diet to duży i stale rosnący segment rynku spożywczego. W Polsce jego wartość przekroczyła już kwotę 2,5 miliarda złotych. Na rynku cateringu dietetycznego mamy już ponad 850 firm, które oferują szeroką gamę różnych diet o dużej rozpiętości kalorycznej. Rynek cateringu charakteryzuje się dwucyfrową dynamiką i prognozy na najbliższą przyszłość są bardzo zbliżone

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku suplementów diety, które są źródłem brakujących składników odżywczych. Wartość tego rynku przekroczyła już 6,5 miliarda złotych i z roku na rok rośnie o prawie 10 procent.

Gracze na obu tych rynkach walczą zarówno o nowych klientów jak i o utrzymanie stałych.  Zależy im, żeby ludzie, w poszukiwaniu „idealnego ja” próbowali coraz innych diet i suplementów. Dlatego diety nie działają. Gdyby działały, sprawę można by było załatwić jedną kuracją. Nie leży więc w niczyim interesie, żeby tak się stało. Dla przykładu, przeciętny Amerykanin w ciągu swojego życia próbuje 5 różnych diet, a przemysł diet z tego żyje.

Na pewno ty sam lub ktoś, kogo dobrze znasz, w efekcie diety:

– stracił wagę, ale bardzo szybko odzyskał zgubione kilogramy,

– stracił wagę, ale po pewnym czasie odzyskał jeszcze więcej,

– był na diecie, ale nie udało mu się schudnąć,

– lub rozpoczął dietę, ale wytrwał tylko kilka dni.

Za brak efektów najczęściej obwinia się osoby korzystające z diet, zarzucając im niewłaściwą realizację. Jesteśmy manipulowani i musimy dostrzegać te manipulację. Nie wszystkie głosy jednak szukają winy po tej stronie. Coraz częściej słyszymy, że to nie ludzie zawodzą diety, ale diety zawodzą ludzi.

Warto więc wiedzieć, dlaczego diety nie działają. Poniżej lista ośmiu najczęściej wymienianych przyczyn:

  1. Restrykcja kalorii w dietach nie zawsze przynosi oczekiwane efekty

Jedną z przyczyn nadwagi jest fakt, że źle się odżywiamy. Jemy dużo wysokokalorycznej żywności o niskiej zawartości wartości odżywczych. Jesteśmy przejedzeni, ale jednocześnie niedożywieni. Nie dostarczamy naszemu ciału potrzebnych składników, chociaż zyskujemy nadmiarowe kilogramy. Kiedy przechodzimy na dietę, drastycznie ograniczamy ilość jedzenia i skrzętnie liczymy kalorie i przez jakiś czas głodując, tracimy wagę. Po zakończonej diecie wracamy do starych nawyków żywieniowych i, niestety, utracone kilogramy szybko wracają, a czasami nawet w nadmiarze. Statystyki pokazują, że przeciętny Amerykanin po każdej diecie zyskuje dodatkowe 3 funty. Pamiętaj, nigdy nie decyduj się na dietę, w której głodujesz.

  1. Zbyt dużo chcemy zmienić w bardzo krótkim czasie

Stawiamy sobie ambitne cele i chcemy szybko je zrealizować. Zazwyczaj razem z dietą decydujemy się na intensywny plan ćwiczeń czy inne zabiegi, które pomagają nam osiągnąć nasz cel.

Nie przytłaczaj siebie, ustawiając poprzeczkę nierealistycznie wysoko. Prawdziwe zmiany i postępy wymagają czasu. Skupiając się na jednym aspekcie swoich planów, osiągniesz więcej i wkrótce przekonasz się, że te mniejsze kroki połączą się i stworzą prawdziwą, trwałą zmianę.

  1. Intensywne ćwiczenia nie dają efektów

Wsparcie diety intensywnymi ćwiczeniami powoduje dodatkowy stres dla ciała. Musimy wiedzieć, że w takiej sytuacji zawsze wyzwala się mechanizm obronny, który zatrzymuje uwalnianie tłuszczów. Duży wysiłek fizyczny przynosi więc odwrotne skutki.

Naukowcy udowodnili, że 85 do 90 procent wagi Twojego ciała zależy od tego, co jesz. Warto więc w pierwszej kolejności zając się prawidłowym odżywianiem.

  1. Osoby na diecie czują się samotne

Najczęściej podejmujesz indywidualną decyzję o rozpoczęciu diety. Stosunkowo szybko zaczynasz odczuwać poczucie izolacji i samotności. Nikt nie rozumie twojej podróży i nie masz do kogo zwrócić się z pytaniami, wątpliwościami czy prośbą o poradę.Twoja rodzina i przyjaciele mogą cię zachęcać… Ale czy oni naprawdę Cię rozumieją?

Realizacja diety w grupie jest w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Grupa wspiera,  motywuje i inspiruje do kontynuacji programu.

  1. Nie widzisz wyników wystarczająco szybko

Głodujesz, intensywnie trenujesz i nie widzisz żadnych efektów. To może być bardzo zniechęcające, ale nie poddawaj się. Prawdziwe rezultaty wymagają czasu, a jeśli jesteś na dobrej drodze i masz właściwy plan, na pewno wkrótce je zobaczysz. Wielkie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień. Przypomnij sobie o tym następnym razem, kiedy będziesz się denerwować, że nic jeszcze nie osiągnąłeś. Obserwuj swoje małe sukcesy, bo one mają większe znaczenie niż myślisz.

  1. Nie rozumiesz tego, co robisz

Kiedy zdecydujesz się na którąś z diet, upewnij się, że bardzo dobrze rozumiesz na czym ona polega. Powinieneś wiedzieć, dlaczego w menu pojawiają się pewne produkty i jak przygotowywać swoje dania. Warto również poświęcić trochę czasu na edukację o zapotrzebowaniu Twojego ciała na wartości odżywcze i negatywnych konsekwencjach braku składników odżywczych.  Wiedza ta i praktyczne umiejętności pozwolą Ci radzić sobie w sytuacji, kiedy dieta się już skończy.

  1. Ulegasz pokusom

Zazwyczaj diety związane są z dużymi restrykcjami i często przez cały czas jemy praktycznie to samo. Kiedy nie masz alternatywy w swoim menu i czujesz się ograniczony do jednego stylu jedzenia, jest bardziej prawdopodobne, że ulegniesz pokusie.

Warto więc, planując posiłki, mieć świadomość alternatyw i je wykorzystywać. Zróżnicowane menu ułatwi nam realizację diety.

  1. Dieta to nie tylko sposób odżywiania – to styl życia

Realizując dietę musimy skoncentrować się również na innych aspektach naszego życia, które pozwolą nam osiągnąć cele zdrowotne. Należy zadbać o takie aspekty jak prawidłowe nawodnienie, jakość snu, właściwe dotlenienie czy zarządzanie stresem. Warto również rozumieć jak w trakcie diety nie rezygnować z udziału w spotkaniach towarzyskich, podróżować czy efektywnie pracować.

Zazwyczaj myślimy o diecie jako o czasowej zmianie sposobu odżywiania w celu osiągnięcia poprawy zdrowia lub zrzucenia kilku kilogramów, żeby dobrze wyglądać w wymarzonym stroju wybranym na specjalna okazję

Musimy wiedzieć, że znaczenie słowa dieta zostało zmanipulowane, aby stworzyć potężny przemysł i nie oznacza tego, co myślimy, że oznacza.

Oglądając filmy przyrodnicze na pewno zwróciłeś uwagę, co mówi się o diecie zwierząt żyjących na wolności.  Na przykład słoń indyjski dla przetrwania gatunku zjada około 150 kg pokarmu roślinnego (ponad 110 różnych rodzajów roślin i kory drzew) oraz wypija od 80 do 200 litrów wody do picia i do kąpieli. Musi więc żyć w terenach bogatych w roślinność z dostępem do zbiorników wody pitnej. Słoń nie idzie na dietę, słoń ma dietę i to jest jego styl życia.

Podobnie jest z człowiekiem. My również mamy swoją naturalną dietę, wystarczy tylko ją odkryć. Więcej na ten temat możesz przeczytać na moi blogu w artykule „Dieta według WILDFIT.”