Na rok 2022 masz na swojej liście kilka postanowień noworocznych. Być może niektóre z nich pojawiły się kolejny raz, ponieważ poprzednim razem nie udało Ci się ich zrealizować.

Mijają kolejne dni roku. Mam nadzieję, że wypełnianie Twoich postanowień przebiega zgodnie z planem. Jeśli jednak realizacja zadań przychodzi z trudem lub zdążyłaś już zrezygnować ze swoich planów, chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, co zrobić, żeby osiągnąć upragniony sukces.

Przeprowadzę Cię przez proces, który rekomenduję swoim klientom do realizacji celów w obszarze utraty wagi i poprawy zdrowia. Być może tego typu cele również masz na swojej liście. Jeśli nie, proces jest na tyle uniwersalny, że z powodzeniem możesz go zastosować do wszystkich obszarów swojego życia. Zapożyczyłam go od Napoleona Hilla, wybitnego pisarza i prekursora rozwoju osobistego.

Hill twierdzi, że do odniesienia sukcesu potrzebujemy przygotować dobry plan działań, zaangażować swoje pasje, talenty i umiejętności oraz wesprzeć się właściwymi ludźmi.  Musimy jednak pamiętać, że nic nie wydarzy się, jeśli nie będziemy mieć silnej wiary w siebie, że jesteśmy w stanie to wszystko zrobić.

Kiedy wyznaczasz sobie ambitne cele, zazwyczaj na swojej drodze spotykasz wiele przeciwności losu i pokus, które utrudniają Ci ich realizację lub wręcz od nich odciągają.

Naszym zadaniem jest je wystarczająco wcześnie dostrzegać i nauczyć się je eliminować.

Niestety często wiarę zastępuje lek i strach, że sobie nie poradzimy. Ten strach paraliżuje nas i nie jesteśmy w stanie ruszyć z miejsca. Żeby odnieść sukces musimy pokonać nasze lęki i obawy i zastąpić je silnym przekonaniem, że damy radę.

Jeśli teraz masz przejściowe problemy z realizacją swoich postanowień, zastanów się, jakie są obszary, w których czujesz się niepewnie i co Twoim zdaniem stoi na drodze Twojego szczęścia.

Oto siedem kroków, które pomogą Ci pokonać strach i z wiarą podchodzić do realizacji wszystkich swoich postanowień i planów – nie tylko noworocznych.

  1. Precyzja celu – czego tak naprawdę oczekuję. Jakie rezultaty sprawią, że będę zadowolony z podjętych wysiłków.

W obszarze zdrowia często stawiamy sobie cel, że chcemy zrzucić pięć czy dziesięć kilogramów.  Chociaż waga jest istotna, zazwyczaj bardziej zależy nam na czyś innym. Chcemy lepiej wyglądać lub odzyskać sprawność ruchową czy mieć więcej energii. Warto więc zagłębić się w temat i prawidłowo określać swoje postanowienia. Twój cel i Twoje „dlaczego” sobie stawiasz takie a nie inne wyzwania, zmotywuje Cię do wysiłku, który pomoże Ci przełamać strach.

  1. Opanowanie swego ja

Twój umysł może być Twoim sprzymierzeńcem lub Twoim wrogiem w realizacji celów. Przyjrzyj się, czy dobrze wykorzystujesz jego moc. Zobacz, jakimi myślami go karmisz. Jaki dialog wewnętrzny prowadzisz? Czy mówisz sobie, że uda Ci się wszystko osiągnąć, czy raczej wyrażasz wątpliwości. Kontroluj, w jaki sposób wypowiadasz się o tym, co robisz do innych, jaką energią emanujesz.

Staraj się, żeby Twoje myśli, słowa i czyny były pozytywne i spójne. W ten sposób kształtujesz swoją nowa tożsamość i budujesz cechy charakteru, które pomagają Ci osiągnąć cel.

  1. Czerpanie nauki z przeciwności losu, ze swoich błędów i porażek

Zaplanowałeś swoja dietę, ustaliłeś harmonogram ćwiczeń i bez zarzutu wszystko realizujesz. Nagle trafiasz na imprezę i nie potrafisz sobie odmówić kawałka pizzy lub rezygnujesz z zajęć, bo za oknem mróz i nie chcesz przeziębić się w drodze na siłownię.

Jeśli Ci się nie udaje, jeśli zboczysz z drogi, nie poddawaj się. Nie definiuj siebie przez swoje porażki.  Wykorzystaj te sytuacje, żeby się czegoś o sobie nauczyć. Jeśli zrobiłeś jakieś odstępstwo lub nie wykonałeś zadania, to nie powód by rezygnować z wyznaczonego celu. Wróć do swojego planu, a zdobytą wiedzę wykorzystaj na przyszłość, żeby wiedzieć jak sobie radzić, kiedy pojawią się podobne zagrożenia.

  1. Kontrolowanie wpływu świata zewnętrznego – wybieraj towarzystwo, w jakim przebywasz

Rozejrzyj się kogo masz wokół siebie. Czy otaczają Cię ludzie, którzy wspierają Cię w Twoich planach, czy torpedują Twoją drogę. Wybieraj, z kim spędzasz czas.

Zdarza się, że naszym największym wrogiem są nasi najbliżsi, nasz partner czy nasza rodzina. My jesteśmy w procesie zmiany, zaczynamy prowadzić zdrowy styl życia, a oni zostają w tyle. Ponieważ nie robią nic, żeby zmienić swoje życie, będą próbować również Ciebie zatrzymać. Zrób wszystko, żeby zachęcić ich do wspólnej realizacji Twojego programu zdrowotnego. Jeśli nie uda się, dołącz do tych, którzy mają podobne cele jak Ty. Na pewno poczujesz się dobrze w nowym towarzystwie i otrzymasz dużo wsparcia.

  1. Czas to Twój najbardziej wartościowy zasób

Realizacja celów w obszarze zdrowia wymaga czasu. Świadomie planuj swoje działania, znajduj czas na wszystkie potrzebne czynności: edukację, planowanie i przygotowywanie posiłków, ruch i inne aktywności wspierające zdrowy styl życia. Czas to Twój najbardziej wartościowy zasób. Od Ciebie zależy, jak go wykorzystujesz czy jesteś panem własnego czasu czy pozwalasz innym nim zarządzać.

Znajdź czas na zdrowie.

  1. Harmonia

Kiedy mamy jasno sprecyzowane cele, potrafimy zmienić swój sposób myślenia i podejście do tematu, mamy wsparcie świata zewnętrznego, właściwie ustalamy nasze priorytety i dedykujemy im odpowiednią ilość czasu, wszystko jest spójne i jesteśmy w stanie dużo osiągnąć.

W obszarze zdrowia taka harmonijna realizacja różnych działań pozwala zmieniać i budować nowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia.

  1. Rozwaga

Realizacja celów często wymaga pewnej modyfikacji czy zmiany planów. Za każdym razem, kiedy myślisz o wprowadzeniu innego podejścia zastanów się jak ono Ci służy. Czy nowy pomysł wspiera realizacje twoich celów, czy odciąga Cię z obranej drogi i powoduje, że zaczynasz dryfować. Decyduj się tylko na te, które przynoszą pozytywne efekty.

Choć opisane kroki są proste, wdrożenie ich w życie wymaga od nas dyscypliny i otwarcia się na zmianę. Realizacja ambitnych celów zawsze wymaga wyjścia poza strefę komfortu

Napoleon Hill twierdzi, że jesteśmy, gdzie jesteśmy z powodu wyborów, jakich dokonywaliśmy wcześniej.  Zatem jeśli chcemy osiągnąć w życiu coś, czego nigdy wcześniej nie udało nam się dokonać, musimy zastosować inne metody i sposób dojścia do celu.

Zachęcam do spróbowania. Gwarantuję, że zobaczysz różnicę.

Powodzenia!