Od zawsze w historii ludzkości występowały okresy głodu, a matka natura przygotowała nas jak sobie z nimi radzić i jak je przetrwać. Widać to nie tylko w sposobie funkcjonowania naszego organizmu, ale również w naszej kulturze. Prawdopodobnie dlatego okresy, w których występowało największe ryzyko braku żywności, były zbieżne z czasem, kiedy religie zalecały skupienie się na mniej przyziemnych celach i post.

Różne formy postu znane są we wszystkich największych religiach świata. Post w kościele katolickim to sposób na zbliżenie się do Boga i odnalezienie spokoju. Chrześcijanie, na wzór Jezusa, który pościł na pustyni, rozpoczynają Wielki Post we Środę Popielcową, a kończą w Wielką Sobotę. Mniejszy post obowiązuje również przed świętami Bożego Narodzenia i w każdy piątek, na pamiątkę ukrzyżowania Jezusa. Powstrzymywanie się od spożywania obfitych posiłków i od pokarmów mięsnych to główne ograniczenia obowiązujące w tym czasie.

W prawosławiu ilość dni postu wygląda podobnie, ale różni się datami, kiedy obchodzone są różne święta. Post jest jednym z pięciu filarów islamu i przypada na dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego – Ramadan. Podczas ramadanu Muzułmanie od świtu do zmroku nie jedzą ani nie piją, starają się być w zgodzie ze sobą i z bliźnimi. To czas skupienia i zadumy. W judaizmie jest kilka świąt, podczas których obowiązuje post: Purim, Pascha i najważniejszy z nich Jom Kippur. Okres postu – to dzień i noc bez jedzenia i bez picia. Choć w buddyzmie nie ma ściśle określnych dni lub okresu postu, przed medytacją zalecana jest wstrzemięźliwość i mniejsze ilości jedzenia.

Historycznie posty miały wymiar religijny i duchowy. W ostatnich latach dużo mówi się i pisze o korzyściach postu dla naszego zdrowia. Oto niektóre z nich:

  • Po pierwsze posty pomagają regulować poziom cukru i insuliny we krwi. Stabilizacja tych parametrów pozytywnie wpływa na poziom hormonu wzrostu (HGH), który poprawia metabolizm, sprzyja utracie wagi, poprawie pracy i budowie mięśni.
  • Krótkotrwałe okresy postu zmniejszają insulinooporność, która zaburza proces homeostazy glukozy i prowadzi do powstawania schorzeń tarczycy, cukrzycy, nadciśnienia i chorób autoimmunologicznych.
  • Badania przeprowadzone na grupie osób w USA pokazały, że 8 tygodniowy post naprzemienny obniża ciśnienie krwi i redukuje poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów o 25% i 32 % odpowiednio.
  • Post pozytywnie wpływa na pracę mózgu i poprawę funkcji poznawczych. Badania przeprowadzone na zwierzętach udowodniły, że post zwiększa syntezę komórek nerwowych i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera czy Parkinsona. Jednak potrzeba więcej badań, aby ocenić wpływ postu na funkcjonowanie mózgu u ludzi.
  • Posty powodują oczyszczenie naszego organizmu, regulują pracę układu trawiennego. Nasza skóra i narządy wewnętrzne zaczynają lepiej funkcjonować. Wiele osób twierdzi, że posty wydłużają życie i opóźniają proces starzenia się organizmu.

Co to jest post?

Wiemy już, że post ma wiele znaczeń i wiele różnych źródeł kulturowych. Od wzrostu świadomości duchowej, przestrzegania religii poprzez uzdrawianie do sposobu na oczyszczenie i detoksykację organizmu. Niezależnie od celu w trakcie postu znacznie ograniczamy jedzenie posiłków, a czasem nawet picie wody.

Post może mieć:

  • Różny czas trwania – od jednodniowego do nawet kilku tygodni
  • Różną formułę: ciągły, naprzemienny lub przerywany tak zwany „Intermittent Fasting”
  • Rożne rodzaje: suchy (bez jedzenia i bez picia), głodówka (tylko woda), post częściowy (tylko określone rodzaje jedzenia- na przykład koktajle, zupy czy soki)

Co dzieje się w ciele człowieka w czasie postu?

Wyobraź sobie fabrykę, która przez cały czas pracuje pełnych obrotach, bez żadnej przerwy na konserwację czy drobne naprawy. Pomyśl, co stałoby się z Twoim komputerem, który nie miałby żadnego oprogramowania zabezpieczającego i nie byłby wyłączany z pracy na czas aktualizacji.  Nasze ciało, podobnie jak fabryki czy urządzenia potrzebuje czasu na „reset’’ i „maintanance’’. Musimy dać mu przerwę od trawienia, aby mogło zająć się innymi sprawami.  Post dla naszego ciała to czas na przerwę dla układu trawiennego, to czas na prawdziwy odpoczynek i regenerację.

Jaki post jest najlepszy?

Wszystko zależy od tego jaki jest Twój stan zdrowia i jakie sobie stawiasz cele.

Jeśli nie masz żadnych doświadczeń z postem warto na początek zaplanować jego łagodniejszą wersję. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest post częściowy. W WILDFIT zalecamy wykorzystanie bogatych w wartości odżywczych koktajli owocowo- warzywnych.

Pierwszy dzień postu jest najtrudniejszy. Po 6-8 godzinach organizm spali zapasy cukru i organizm zaczyna wchodzić w proces ketozy.

Zaczniesz być głodny i pojawią się emocje; stres, frustracja, przygnębienie i smutek. Zaczniesz odczuwać również różne dolegliwości związane z rozpoczęciem procesy oczyszczania. Mogą pojawić się bóle głowy, nudności i wymioty lub objawy typowe dla lekkiej grypy.  Co w takiej sytuacji?

Pij dużo wody i poświęcaj dużo czasu na odpoczynek. Przebywaj na świeżym powietrzu, głęboko oddychaj i relaksuj się. W czasie postu unikaj intensywnych ćwiczeń i wytężonej pracy umysłowej. Jeśli czujesz się bardzo źle, poszukaj porady u doświadczonej osoby. W większości przypadków złe samopoczucie minie i już nawet w czasie postu poczujesz olbrzymi przypływ energii.

Spróbuj, naprawdę warto!

Jeśli potrzebujesz rozmowy na ten temat zapraszam na konsultację.