Drzewa są źródłem życiodajnych płynów. Praktycznie w każdej szerokości geograficznej można znaleźć takie drzewo, z którego możemy czerpać słodki, zdrowy napój. Te najbardziej popularne to klon i palma kokosowa.
W naszej szerokości geograficznej takim drzewem jest brzoza. Spośród wielu jej gatunków tylko dwa nadają się do czerpania soku – brzoza brodawkowata (Betula pendula) oraz brzoza omszona (Betula pubescens).

Dlaczego sok z brzozy jest taki cenny?

Pomimo, że sok z brzozy składa się prawie w 95 procentach z wody jest doskonałym źródłem:

 • glukozy, fruktozy
 • peptydów, aminokwasów
 • flawonoidów, tanin, betuliny
 • salicylanu metylu, kwasu chlorogenowego
 • kwasów organicznych (jabłkowego i cytrynowego)
 • soli mineralnych, takich jak potas, sód, cynk, wapń, fosfor, magnez i żelazo
 • witaminy C oraz witamin z grupy B.

Nic dziwnego więc, że picie soku z brzozy ma tak pozytywny wpływ na ciało człowieka. Ograniczę się do omówienia tylko kilku z długiej listy korzyści. Witamina C, witaminy z grupy B oraz potas, żelazo, magnez i wapń obecne w soku wspierają podniesienie odporności organizmu i sprawdzają się w profilaktyce przeziębień i grypy, a także chronią przed działaniem wirusów i bakterii. Zawartość naturalnych przeciwutleniaczy poprawia pracę układu krążenia, pozwala uporać się z problemem powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych.
Sok brzozowy przyspiesza również gojenie się ran, łagodzi urazy mechaniczne, takie jak otarcia i oparzenia oraz doskonale sprawdza się w przypadku bólów reumatycznych czy uszkodzenia nerwu kulszowego
Picie soku pomaga zwalczać problemy żołądkowe – wrzody oraz nadżerki. Łagodzi dokuczliwe objawy związane z tymi dolegliwościami. Wspomaga też leczenie zespołu jelita wrażliwego.

Wygląda na to, że mamy wystarczająco dużo powodów, dla których warto zainteresować się tematem i spróbować poeksperymentować z pierwszymi zbiorami w tym roku.

Kiedy zbierać sok z brzozy

Wczesną wiosną, już po ostatnich przymrozkach, zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, kiedy temperatura wynosi 10-15 stopni Celsjusza, a przyroda zaczyna budzić się do życia. W tym czasie brzoza potrzebuje odpowiednich składników do rozwoju ulistnienia i w pniu drzewa zaczyna krążyć odżywczy sok. Proces ten trwa przez jakiś czas do momentu wytworzenia liści, zazwyczaj dwa – maksymalnie 3 tygodnie, w zależności od pogody.

Jak pozyskać sok z brzozy?

Do uzyskania dobrej jakości soku ważny jest również właściwy wybór drzewa, grubości jego pnia i położenia z dala od ruchliwych ulic czy ośrodków przemysłowych. Sam proces pozyskania soku jest bardzo prosty.

W pniu wydrążamy otwór o głębokości ok. 3- 4 centymetrów i wtykamy w niego plastikową lub metalową rurkę.

Poniżej umieszczamy naczynie, do którego będziemy zbierać sok, może to być słoik lub inny pojemnik, który za pomocą taśmy przymocowujemy do drzewa.

 • Musimy wziąć pod uwagę, że w ciągu doby drzewo jest w stanie wyprodukować około 5 litrów soku.
 • Ważne, aby po zakończeniu tego procesu zabezpieczyć ranę. Najlepiej zalepić ją gliną.
 • Sok filtrujemy przez gazę i jest już gotowy do spożycia.

Sok z brzozy – jak pić?

Sok z brzozy można pić sam lub stosować jako dodatek do innych produktów spożywczych. Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych, należy go spożywać na zimno. W celach zdrowotnych zaleca się stosowanie go 3 razy dziennie po 25-50 ml przez około 2-3 tygodni.

Sposób przechowywania

Sok z brzozy ma wiele wartości odżywczych, jednak niewłaściwie przechowywany (na przykład w zbyt wysokiej temperaturze) może zostać ich pozbawiony lub skwaśnieć. Należy go przechowywać w szklanym naczyniu. Wtedy w lodówce zachowuje wszystkie swoje właściwości aż do 4 dni.

Ze względu na krótki termin przydatności do spożycia kurację sokiem najlepiej jest przeprowadzić w okresie zbiorów. Jeśli chcemy pić go dłużej, najlepszą formą konserwowania soku jest jego mrożenie. Najlepiej w okresie zbioru sukcesywnie z nadwyżek soku produkować mrożone kostki. Kostki te, po rozmrożeniu, możemy wykorzystywać do kontynuacji kuracji lub na ich bazie komponować przepyszne zdrowe lemoniady.
Moje ulubione lemoniady brzozowe to:

 • kostki syropu brzozowego, woda gazowana, mięta i limonka
 • kostki syropu brzozowego, woda gazowana, truskawki i liście melisy
 • kostki syropu brzozowego, woda gazowana, pomarańcza i jabłko
 • Warto poeksperymentować i znaleźć własną recepturę.

Na zdrowie!