Wszyscy wiemy, jak wygląda pokrzywa. To taki chwast, który ma parzące liście i którego ciężko jest się pozbyć z ogrodu czy z działki. Pokrzywa lubi również dzikie tereny. Często więc możemy ją spotkać w lesie i na łąkach. Jednak, w obawie przed poparzeniem, staramy się unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną i omijamy ją z daleka, a szkoda!

Nie każdy ma świadomość, że ten chwast może mieć świetny wpływ na nasze zdrowie. Pokrzywa zawiera białko, błonnik i tłuszcze, jest bogata w witaminy: A, B, C i K oraz minerały: żelazo, wapń, magnez i krzem.

Jej ciemnozielone liście cechują się wysoką zawartością chlorofilu i innych wartościowych fito-składników. Dobrze więc, że pokrzywa jest tak łatwo dostępna.

W tym artykule pokażę Ci, jak możesz wykorzystać jej cudowne właściwości. Przekonasz się, że nie bez powodu nazywana jest królową ziół.

W jakich sytuacjach mogą przydać się prozdrowotne właściwości pokrzywy?

Bogactwo witamin i minerałów zawartych w pokrzywie możemy wykorzystać do odzyskania sił witalnych i odbudowy naszego organizmu po zimie, a wysoka zawartość żelaza wspiera produkcję hemoglobiny i pomaga nam zwalczać anemię.

Pokrzywa przyśpiesza wydalanie moczu, a tym samym oczyszczanie organizmu. Skutecznie usuwa produkty przemiany materii, będące pozostałością po pełnym konserwantów pożywieniu czy po lekach.

Pokrzywa pobudza również produkowanie soków żołądkowych i poprawia trawienie oraz przyswajanie składników pokarmowych. Dlatego od pokoleń stosowana była w rekonwalescencji wycieńczonych chorobą organizmów.

Pokrzywę wykorzystywano również do leczenia egzemy, kataru siennego, bólów mięśni i stawów. Od wieków jest używana również jako środek na wzmocnienie, zagęszczenie i odżywienie włosów. Zawarte w pokrzywie przeciwutleniacze pomagają wyeliminować szkodliwe dla włosów związki. Pokrzywa bardzo efektywnie poprawia krążenie w skórze na głowie, dzięki czemu do cebulek włosów dostaje się więcej składników odżywczych i tlenu.

Te lecznicze właściwości powodują, że również teraz, zarówno w przemyśle farmaceutycznym jak i kosmetycznym, znajdziemy wiele produktów, które w swoim składzie mają ekstrakt z pokrzywy.

Nie musisz jednak kupować tych produktów. Zobacz, jak we własnym zakresie możesz wykorzystać cudowne właściwości pokrzywy.

Zacznijmy od tego, gdzie i kiedy zbierać pokrzywę.

Pokrzywę można zbierać od kwietnia do czerwca, zanim zacznie kwitnąć. W tym czasie pokrzywa zachowuje najlepsze właściwości.

Wiemy, że pokrzywa rośnie praktycznie wszędzie, ale nie wszędzie powinniśmy ją zbierać. Roślina ta bardzo łatwo kumuluje w sobie kadm, ołów czy azotany.  Do zbiorów musimy więc unikać miejsc narażonych na takie zanieczyszczenia. Najlepiej wybrać tereny wiejskie, ale warto również sprawdzić, czy w pobliżu nie ma rowów melioracyjnych, gdzie woda spływa z okolicznych pól i sadów, w których rolnicy nie zawsze stosują najzdrowsze środki.

Jak zbierać młodą pokrzywę i jak ją przygotować do spożycia

Do spożycia nadają się tylko świeże młode pędy rośliny. Należy zbierać tylko 4 górne części liści pokrzywy. Najlepiej ucinać je ostrymi nożyczkami i gromadzić w wiklinowym koszyku – nigdy w foliowej torbie. Przed zbiorem warto nałożyć na ręce ogrodowe rękawiczki. Nawet młoda pokrzywa może spowodować poparzenia. Co prawda nie są groźne, ale nie są przyjemne.

Zebrane pokrzywy należy dobrze wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć. Jeśli pokrzywa będzie spożywana na surowo, należy ją pozostawić na kilkanaście minut w chłodnej wodzie. Wtedy nie będziemy musieli już obawiać się poparzenia.

CO Z NIEJ ZROBIĆ?

Sok z pokrzywy

Przygotowanie soku jest bardzo proste:

  1. Posiekaj 1 kilogram pędów pokrzyw
  2. Wyciśnij z nich sok w sokowirówce lub przekręć przez maszynkę do mięsa.
  3. Przecedź przez gęste sitko i przelej do ciemnej szklanej butelki
  4. Sok dokładnie zakręć i przechowuj w lodówce.

Uwaga: sok jest lekarstwem ziołowym i należy stosować go w określonych ilościach: 20 ml dziennie, przez okres 2 tygodni.

Jeśli masz jakieś schorzenia, sprawdź czy nie masz przeciwskazań do stosowania go.

Napój z pokrzywy

Pokrzywę zalewamy gorącą wodą (nie wrzątkiem) i czekamy aż przestygnie. Taki napar nadaje się już do picia. Dla orzeźwienia możemy dodać plasterek cytryny, a jeśli lubimy słodki smak, odrobinę miodu.

Zupa z pokrzywy

SKŁADNIKI (4 porcje):

  • 2 marchewki
  • 2 pietruszki
  • 2 gałązki selera naciowego
  • 1 por
  • 4 ziemniaki
  • 80 g liści pokrzywy
  • 2 ząbki czosnku
  • zielony koperek
  • zielona pietruszka
  • pieprz, sól
  • 1,5 l bulionu warzywnego lub drobiowego

SPOSÓB WYKONANIA:

Warzywa umyć, obrać i pokroić w plasterki, a ziemniaki w kostkę.

W głębokim rondlu podgrzać oliwę, wrzucić pokrojoną marchewkę, ziemniaki i pietruszkę i smażyć 2-3 minuty.  Dodać czosnek, seler naciowy, pora i smażyć kolejne 5 minut. Wlać bulion, dodać pieprz, sól i gotować do miękkości warzyw. Na 3 minuty przed końcem gotowania dodać posiekaną pokrzywę.

Przed podaniem posypać posiekanym koperkiem i /lub zieloną pietruszką.

Dodatek do koktajli , sałatek , pizzy czy makaronu

Liście świeżej pokrzywy mogą zastąpić szpinak lub inne zielone liście jako dodatek do sałatek, koktajli czy makaronu.

Pokrzywowe pesto

W przepisie na swoje ulubione pesto zastąp bazylię liśćmi świeżej pokrzywy. Na pewno nie zawiedziesz się nowym smakiem.

Smażone pokrzywy

Postępuj tak, jak przygotowujesz smażony szpinak. Liście szpinaku zastąp posiekanymi liśćmi pokrzywy.

PRZETWORY Z POKRZYWY

Z dobrodziejstw pokrzywy możemy korzystać cały rok, musimy jednak się do tego przygotować, a teraz zaczyna się na to najlepszy czas.

Suszone liście pokrzyw

Zebrane pędy pokrzywy należy opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć. Ułożyć je na ręczniku papierowym i umieścić w suchym przewiewnym miejscu. Dobrze zasuszona pokrzywa powinna zachować zielony kolor.

Pokrzywowy susz należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, który uchroni je przed zawilgoceniem. Najlepiej nadaje się do tego blaszana puszka lub słoik.

Delektuj się przez cały rok naparem z suszonej pokrzywy!

W kubku umieść 1-2 łyżki suszonych liści pokrzywy.

Zalej pokrzywę gorącą wodą i przykryj kubek.

Parz maksymalnie 10 minut.

Smacznego!

Mrożone kostki z pokrzywy

Młode pędy pokrzywy dokładnie opłukać, włożyć do blendera, dodać trochę wody i zmiksować. Płynną masę wylać do foremek i wstawić do zamrażarki. Kiedy kostki zamarzną, przełożyć je do woreczka i przechowywać w minusowej temperaturze.

Takie kostki są wartościowym dodatkiem do zielonych koktajli. Możesz je wykorzystywać przez cały rok.