Każda rola, jakiej podejmujemy się wymaga od nas określonych umiejętności, zarówno twardych jak i miękkich. Zastanówmy się jakiego zestawu kompetencji potrzebuje dobry coach?
Coach musi umieć przeprowadzić proces coachingowy. Ważne więc, by potrafił określać cele, formułować strategie i plany działania, zadawać pytania i dawać feedback. Nie bez znaczenia jest umiejętność określania zasad współpracy i zarządzanie postępem procesu. Dobra komunikacja i dostępność dla klienta są doskonałym uzupełnieniem listy twardych umiejętności jakie powinien posiadać profesjonalny coach.
Do miękkich obszarów można zaliczyć budowanie relacji i zaufania oraz tworzenie poczucia bezpieczeństwa. Do tego niezbędna jest umiejętność wykorzystywania własnej intuicji i empatii.
Przygotowując się do roli coacha zazwyczaj uważamy, że kompetencje miękkie są intuicyjne i że poradzimy sobie bez problemu. Koncentrujemy się więc na doskonaleniu twardych umiejętności.
Szybko jednak dochodzimy do wniosku, że wyniki wieloletnich badań sformułowanych w paradoksie Moraveca mają zastosowanie również w naszym przypadku. „Trudne rzeczy są łatwe, a łatwe rzeczy są trudne”. Okazuje się, że praca nad rozwojem miękkich umiejętności jest znacznie większym wyzwaniem niż myśleliśmy.
Niektórzy wręcz twierdzą, że przychodzimy na świat z pewnym zestawem cech charakteru, talentów i umiejętności, a jeśli czegoś w tym zestawie brakuje nie możemy nic z tym zrobić.
Ja nie zgadzam się z takim podejściem. Pokażę Ci jak można pracować nad rozwojem miękkich umiejętności na przykładzie empatii.
Czym jest empatia i dlaczego jest tak ważna w roli Coacha?
Empatia to umiejętność wczucia się w stan emocjonalny i wewnętrzny drugiej osoby. To umiejętność zrozumienia jej punktu widzenia, postrzegania świata i uczuć. Spośród wielu definicji empatii najbardziej podoba mi się podejście jednego z największych jej orędowników – Baracka Obamy. „Empatia to umiejętność wejścia w czyjeś buty, patrzenia ich oczami, tak zaczyna się pokój. Empatia to cecha charakteru, która zmienia świat.”
Empatia jest umiejętnością, potrzebną każdemu z nas , ale w przypadku coacha odgrywa ona szczególna rolę.
– Bez niej możemy obserwować naszego klienta, ale nie widzieć tego, co istotne.
– Możemy słuchać tego co, mówi, ale nie usłyszeć tego, co naprawdę chce przekazać.
– Nie zbudujemy dogłębnej relacji, zaufania i poczucia bezpieczeństwa.
– Empatia jest spoiwem, katalizatorem i stymulatorem, który powoduje, że każda z twardych umiejętności coacha będzie się przejawiać pełniej. Komunikacja pomiędzy coachem i klientem będzie lepsza, a feedback i dostępność coacha będą miały inną jakość.
Moim zadaniem to właśnie poziom empatii jest jednym z czynników, który odróżnia dobrego coacha od wybitnego. Warto więc pracować nad jej rozwojem. Kilka sposobów jak to robić.
- Doświadczaj różnic między ludźmi
Wybierz się do innego kraju. Jeśli możesz pozostań tam na dłużej i doświadcz innej kultury. Zobacz jak tam żyją ludzie, obserwuj, rozmawiaj, postaraj się zrozumieć. Dobrym doświadczeniem jest również praca w międzynarodowym środowisku.
- Rozszerzaj swój network
Dbaj o szerokie spectrum i różnorodność swoich kontaktów, zarówno zawodowych jak i prywatnych. Nie bój się poruszania kontrowersyjnych tematów, słuchaj, upewniaj się, że rozumiesz punkt widzenia innych ludzi
- Pracuj nad swoja inteligencją emocjonalną. Naucz się nazywać swoje uczucia, odróżniać je od myśli.
Zdarza się, że nie widzimy różnicy pomiędzy szczęściem a ekscytacją, nasze myśli mylą nam się z naszymi odczuciami. Znajduj czas na obserwację siebie, na wędrówkę wewnątrz.
- Regularnie pytaj swoich klientów o ich ocenę sytuacji, ich odczucia i perspektywę.
Porównaj ich odpowiedzi z Twoimi wyobrażeniami o ich reakcjach. W ten sposób nie tylko sprawdzisz swoje umiejętności empatii, ale poznasz bardziej swoich klientów
- Weź udział w szkoleniach
Empatię można również doskonalić poprzez szkolenia. Przeglądaj oferty. Na pewno znajdziesz jakiś szkolenie, w którym temat empatii będzie ważny.
Zachęcam do wzmacniania pokładów empatii. Przyda Ci się nie tylko po to by być super coachem, ale również w życiu codziennym.